Hogyan építs több önbizalmat!
7 bevált tipp, az önbizalmad növeléséhez
A legtöbben valószínűleg szeretnénk sokkal magabiztosabbak lenni, mert mindig jól jön egy kicsivel több önbizalom. Ez számomra azt jelenti, hogy bízom a képességeimben, tisztában vagyok az értékeimmel és el tudom dönteni, hogy mit akarok és mit nem. Szóval ha jól jönne egy kis plusz muníció az önbizalmadhoz, akkor érdemes végig olvasnod a cikkemet.
Az önbizalom számomra azt jelenti, hogy „jöhet bármi” átrágom magam, megcsinálom, lerombolom ha kell, de mindenképp megbirkózom minden faladattal ami szembe jön velem az életem során.
Ez egy olyan állapot, amikor tudom és nem csak hiszem, hogy „én irányítom az életemet”, azt is jelentheti, hogy „minden helyzetet megoldok”, mert előfordulhat, hogy vannak nagyon és kisebb kihívást jelentő szituációk, mikor azt érzem, hogy határozottabb vagyok és van mikor azt, hogy kevés a magabiztosságom.
De ahhoz, hogy fenn tudd tartani legalább az önbizalmam szikráját, ezzel bizony teljesen tudatosan, de foglalkozni kell, ami nem mindig könnyű és egyszerű, mert elég egy rosszul kiszámított helyzet, ami kudarccal végződik és könnyedén elveszítheted.
Éppen ezért lényeges, hogy rendszeresen és folyamatosan dolgozza rajta, mert az önbizalom valami olyan dolog, mint a tűz, amit mindig táplálni kell. Az önbizalmad abból a hitből ered, ami jobban hisz benned és képességeidben, mint bármilyen nehéz és megoldatlan kudarcban.
Ha kétségeid vannak önmagaddal szemben, az bizonytalanná tesz és másokban is azt az érzést kelthetik, hogy „nem lehet rád számítani”. Inkább erősítsd magad, mert az értékeidre szüksége van a világnak. Minden kapcsolatban, de még a munkádban is látszik, érződik, hogy hogyan állsz önmagaddal.
1. Egészséges önbizalom!
Az egészséges önbizalom alapvető fontosságú, hogy megáld a helyed mind a magánéletedben, mind a munka világában. Az, hogy mennyire bízol magadban, még azt is meghatározza, milyen benyomást keltesz másokban és mennyire értékesnek látnak a többiek. Nem kifejezetten a megfelelésről szól, inkább csak annyiról, hogy egy magabiztos ember, nem csak önmagát találja értékesnek, hanem mindenki más is őt.
Szerencsére számos praktika segíthet abban, hogy fejleszd az önbizalmadat, röviden mikor fejleszted magad, az önbizalmaddal nem csak te leszel értékesebb, hanem a „kézzelfogható” életed is növekedésnek indul.
Legyen szó konkrét helyzetekben érzett bizonytalanságról, vagy úgy a nagy általánosságban számolt önbizalomhiányról, ez a 7 tipp támogat abban, hogy magabiztosabbá válj és felfedezd az értékeidet, amikre támaszkodhatsz.
2. Legyél együttérző önmagaddal!
Van, hogy empátiával kell önvizsgálatot tartanod és megértően kedvesnek kell lenned ahhoz a személyhez, aki Te vagy. Főleg akkor, mikor elrontasz valamit vagy nem sikerülnek a dolgaid úgy, ahogyan eltervezted azokat. Nézz magadra úgy, mint egy porcelánbabára, akivel megértőnek kell lenned ahhoz, hogy ne törjön darabokra a teher alatt.
Az, hogy önegyüttérző vagy, az abban segít téged, hogy a problémás helyzetekben meg tudj birkózni az érzelmi hullámvölgyekkel. Szóval ne bántsd magad, legyél kedves magaddal azért, hogy erősítsd az önmagaddal való kapcsolatod minőségét.
Szembe kell tudnod nézned azzal, hogy senki sem tökéletes, mindenki hibázik és ez teljesen rendben van. Tanulj ezekből a helyzetekből és mikor tanulsz belőlük, akkor értelmet találsz a hibákban is.
Legközelebb már nem lépsz bele ebbe a csapdába, hiszen megtanultad kezelni. Így a hibák, amikkel szembesülsz, nem rombolják az önbizalmadat, hanem energizálnak és nagyobb lendülettel, önbizalommal ugrasz neki a következő megmérettetésnek.
Ez egy lehetőség volt arra, hogy a következő megmérettetéssel, könnyebben meg tudj küzdeni. Az önegyüttérzés elfogadja, hogy most erre voltál képes, legközelebb, mikor már „tanultabb vagy az életből” akkor majd ügyesebben fog menni.
3. Ne hasonlítsd magad másokhoz!
Előfordul veled, hogy lapozgatod a közösségi média bejegyzéseit és az ott látott képek, videók alapján értékeled magad valamilyennek? Vagy esetleg a szomszéd új autóját hasonlítod a sajátodéhoz? Egyébként ez valahol teljesen rendben van, akaratlanul is csinálunk ilyet. De ezek a külső mércék, még ha természetesnek is tűnnek, nem igazán valósak és feltehetően mindig lesz több és jobb, ezért az önbizalmadat nem fogja tudni támogatni, inkább csak rombolja.
És tudod, hogy miért? Mert akaratlanul is megjelenik az irigység, ami még jobban rombolja az önértékelés eredményét. Ezért nagyon fontos felismerni, hogy ez a külső mérce, nem fogja támogatni az önbizalmadat, illetve még ha valósnak tűnő eredményt is kapsz, mert elhiszed amit látsz, versenyhelyzetet teremt másokkal. De az életünk nem lehet egy folyamatos mérkőzés, mert mindenkinek mások a kihívásai, a körülményei és más és más életszakaszban vagyunk.
Ha esetleg mégis ebbe a mások javai után sóvárkozó állapotban találod magad, fordítsd meg a figyelmed irányát, figyelj magadra és keresd a saját értékeidet. Így ha jót akarsz magadnak, nem a telefonod lapozgatásából nyered az önértékelésed mércéit, hanem arra figyelsz, hogy ma éppen milyen értéket teremtettél és ha elsőre nem is találsz, akkor jobban kell fókuszálnod, meg kell látnod az apróságokat is. Ezek a morzsányi eredmények pedig óriási lendületet képesek adni és felrepítik az önbizalmadat.
4. Kikkel tartod a kapcsolatot?
Csak nézz körül és lásd, hogy milyen hangulatú társaságban élsz nap mint nap. A közvetlen és mindennapi társaságod mennyire fogadott el? Mennyire érezhető a szeretetük? A figyelmességük? Elfogadóak veled vagy úgy érzed, hogy mindig beleszólnak az életedbe?
Az a társaság, akivel nap mint nap találkozol, akikkel beszélgetsz, akik benne vannak a személyes teredbe, folyamatosan hatással vannak rád és befolyásolják a világnézeted, az érzelmi állapotodat, azt is, hogy mit gondolsz dolgokról és milyennek látod magad.
Nagyon lényeges önvizsgálatot tartanod és vajon az a kép amit találsz, az a tiéd? Nem lehetséges, hogy a külső benyomások formálják az önismereted? Tudsz magadra figyelni és tisztán látni önmagad a többiek szeme nélkül?
Ha esetleg nagyon kellemetlen az amit találsz és ezt össze lehet kapcsolni a közvetlen társasággal, akikkel nap mint nap körülveszed magad, lehetséges, hogy el kell távolodnod tőlük. Legalább arra az időre, mire megtalálod a saját értékeidet, de az is lehet, hogy örökre meg kell válnod tőlük.
Válogass! Válogasd meg, hogy kikkel töltöd a legdrágább kincsedet, az idődet. Talán olyanokkal kellene, akik szeretnek, odafigyelnek rád és tolnak felfelé a legnagyobb kihívásokban is? Találd meg azokat, akik valós képet adnak rólad és segítenek abban, hogy ez a kép építse az önbizalmadat.
5. Dicsérd meg magad!
Vannak akik folyamatosan bántják magukat és ez a belső bántalmazó párbeszéd, nagyon nagy erővel képes lerántani az önbizalmat. Azzal, hogy azt mondod magadnak, hogy ez „túl nagy falat lesz”, „nem leszek rá képes” vagy „minek kezdjek bele én nem tudhatom” nem támogatod az önbizalmadat. Lehet, hogy így érzed és ezek a tapasztalataid, de azok azért lettek igazak, mert ezt a negatív belső mantrát kialakítottad magadban. Na meg elhitted, hogy mert Te mondtad, azért igaz is.
A dicséret épp annyira lehet igaz, mint ezek a lehúzó belső gondolatok. Mikor legközelebb bántod magad, jusson eszedbe, a tapasztalataid eredmények. Azaz azt tapasztaljuk, amilyen a világnézetünk, amit megszűrünk a gondolatainkkal és nem pedig fordítva.
A dicséretnek is lesznek tapasztalati eredményei, épp akkorák, mint ahogyan bántod magad. Így ha szépen beszélsz magaddal, az a gondolkodásodra is jó hatással lesz, ami növelni fogja az önbizalmadat is.
6. Haladd meg a félelmeidet!
Ne várasd az önbizalmadat, mert szükséged van rá és ez azt jelenti, hogy bele kell menned a félelmetes helyzetekbe azért, hogy meg tudd tapasztalni egy kicsivel többet, mint amire eddig képesnek hitted magad. Igen is, merj nagyobbat álmodni, mint amit eddig valóságosnak hittél. Ha eddig tartottál a kapcsolatoktól, menj el egy randira. Ha az az álmod, hogy megnyisd a vállalkozásodat, akkor fogj neki és vágj bele abból, amid éppen van.
Ne halogass csak azért, mert nem tudod pontosan, mi fog történni. Hidd el nekem, evés közben jön meg az étvágy. Az hogy nincs elég önbizalmad, az csak attól lehet, mert attól tartasz, hogy valami kellemetlen fog veled történni. Vagy attól félsz, hogy a helyzetet nem fogod tudni kezelni.
Ezt gyakorolni kell és az ismeretlen, de vágyott dolgokba bele kell menni ahhoz, hogy előbújjon az önbizalmad. Ha már tízszer neki álltál, az önbizalmad új erőre kap és komfortosabb is lesz. Azt fogod tapasztalni, hogy nem vérre megy a játék, pár olyan hiba amit elkövetsz, nem is olyan fájdalmas, mint amilyennek hitted.
Próbálkozz, tesztelj, hogy meg tudd figyelni, hogyan szerepelsz és lásd tisztán azt, hogy milyen következményei vannak. Minden ilyen alkalommal, mikor nem ragadsz bele a félelemeidbe és megindulsz, egyre magabiztosabb leszel. Ez abban is segít, hogy bátrabb legyél és vállald a kockázatot… hosszú távon pedig kisebbek lesznek a veszteségeid is. Minden apró lépés, igen is haladás, amit értékelnek kell ahhoz, hogy az önbizalmad is folyamatosan fejlődjön.
7. Sportolj!
Nehéz úgy önbizalommal kimenni az utcára, hogy közben nem foglalkozol a testeddel. Épp testben ép lélek! Biztos hallottad már ezt az idézetet. Az érzelmi jólétedet nagyon komoly mértékben befolyásolja az, hogy mennyire törődsz a testeddel.
És bizony az érzelmi, mentális és lelkiállapotodat egészen biztos, hogy befolyásolja a magabiztosságod magasságát is. Ha jól érzed magad a testedben, az hatással van az önértékelésedre is. Hetente legalább három alkalommal sportolj és a lelked is jobban kipiheni magát. Jóleső tud lenni lelkileg is, mikor kiszakadsz a mindennapi mókuskerékből.