Hogyan építheted fel az önbizalmadat támogatás nélkül?
Ha senki nem hisz benned, akkor ezt az 5 dolgot meg kell fogadnod!
Volt már olyan tapasztalatod, hogy egyedül maradtál az álmaiddal? Hogy senki nem látja benned azt a lehetőséget, amit te érzel magadban? Talán még a legközelebbi barátaid vagy a családod sem hisznek benned igazán, és bár lehet, hogy nem mondják ki nyíltan, a kétkedésük ott van minden félbehagyott mondatban, minden kérdésben, amiben burkoltan azt sugallják: „Biztos, hogy erre képes vagy?”
Ez az érzés nyomasztó tud lenni. Hiszen az ember természeténél fogva vágyik a visszaigazolásra, arra, hogy mások is lássák benne azt, amit ő maga. És amikor ez elmarad, könnyen elbizonytalanodsz. Elkezded magad is megkérdőjelezni, hogy valóban jó irányba haladsz-e. Ha senki más nem hiszi, hogy sikerülhet, akkor lehet, hogy tényleg tévedsz?
De itt van egy fontos igazság: nem másoknak kell először hinned benned – hanem neked kell megtanulnod hinni önmagadban.
Az önbizalom nem valami veleszületett képesség, ami vagy van, vagy nincs. Nem olyasmi, amit mások adhatnak neked a támogatásukkal. Az önbizalom egy készség, amit tudatosan építeni lehet. És pontosan erre van a legnagyobb szükséged, amikor úgy érzed, hogy senki más nem látja benned azt, amire te képes vagy.
Ebben a blogban megmutatom, hogyan fejlesztheted ezt a képességet. Hogyan építheted fel az önbizalmadat lépésről lépésre, még akkor is, ha senki más nem támogat. Mert végső soron nem az számít, hogy mások mit gondolnak rólad – hanem az, hogy te mit gondolsz magadról.
1. Ne akarj meggyőzni másokat – nem nekik kell hinniük benned, hanem neked Önmagadban.
Volt már olyan, hogy valakinek bizonyítani akartad, hogy többre vagy képes, mint amit rólad gondol? Hogy megmutasd, hogy nem igaz, amit rólad mondanak, hogy igenis meg tudod csinálni? Talán még meg is tetted – elérted a céljaidat, túlszárnyaltad az elvárásokat –, de valami mégsem változott: azok, akik korábban kételkedtek benned, továbbra sem hittek benned.
Ez azért van, mert az emberek mindig a saját nézőpontjukból szemlélik a világot. És mindig lesznek olyanok, akik nem fognak látni téged annak, aki vagy. Akik kétségbe vonják a képességeidet, akik lebecsülnek, akiknek egyszerűen nem fér bele a világképükbe, hogy sikeres légy. Ez nem rólad szól – hanem róluk.
És ha minden energiádat arra fordítod, hogy őket próbáld meggyőzni, akkor csak egy dolog történik: elvesztegeted az idődet és az erődet.
Gondolj bele: mi történik, ha éveket töltesz azzal, hogy másokat próbálj rávenni arra, hogy elismerjenek? Lehet, hogy közben tényleg elérsz dolgokat, de vajon ezek valóban a saját céljaid lesznek, vagy csak az elismerés utáni vágy hajt majd?
Ha mindig az határoz meg, hogy mások mit gondolnak rólad, akkor soha nem leszel igazán szabad. Mindig lesz egy újabb kritikus, egy újabb kételkedő, akinek be akarod bizonyítani, hogy téved. De ha egyszer elengeded ezt a kényszert, ha felismered, hogy nem kell mások véleményét megváltoztatnod ahhoz, hogy sikeres legyél, akkor végre azt az életet élheted, amit te akarsz.
Ahelyett, hogy a kritikusokat próbálnád meggyőzni, fordítsd ezt az energiát arra, hogy a saját céljaid felé haladj. Ne azzal foglalkozz, hogy ki mit gondol rólad – hanem azzal, hogy te mit gondolsz magadról. Mert a nap végén nem az számít, hogy mások elhiszik-e, hogy sikerülhet – hanem az, hogy te hiszel-e benne.
2. Legyél büszke Önmagadra – a múltad bizonyíték arra, hogy képes vagy rá.
Sokan azt gondolják, hogy a büszkeség veszélyes dolog. Hogy ha túl sok van belőle, arrogánssá válhatsz, elfelejtheted, honnan indultál, és nem leszel hálás azért, amit elértél. De mi van akkor, ha túl kevés büszkeséged van? Ha folyamatosan lekicsinyled a saját sikereidet, és észre sem veszed, milyen messzire jutottál már?
A büszkeség nem arról szól, hogy mások fölé helyezed magad. Hanem arról, hogy emlékezteted magad arra, mennyi mindent vittél már véghez. Hogy igenis van okod hinni magadban, mert már számtalanszor bizonyítottad, hogy képes vagy leküzdeni az akadályokat.
Gondolj csak bele: hányszor hitted azt, hogy valami túl nehéz lesz, és mégis megcsináltad? Hányszor álltál egy kihívás előtt bizonytalanul, mégis sikerült továbblépned? Akkor, ott, abban a pillanatban talán nem volt benned elég önbizalom. Talán mások is kételkedtek benned. De te valahogy mégis megtetted azt a lépést.
Most pedig itt vagy, újra egy akadály előtt. Újra bizonytalannak érzed magad. És talán megint ott motoszkál benned a gondolat: „Mi van, ha nem vagyok rá képes?”
De ha visszanézel, ha meglátod mindazt, amit már leküzdöttél, akkor rájössz: ha akkor meg tudtad csinálni, most is meg tudod. Az előtted álló kihívás talán más, de te ugyanaz az ember vagy, aki már számtalanszor felállt, amikor elbukott.
Ne félj büszkének lenni arra, amit eddig elértél. Nem kell nagy dolgokra gondolni. Minden egyes kis lépés számít. Minden akadály, amit legyőztél, minden helyzet, amit megoldottál, bizonyíték arra, hogy igenis képes vagy rá.
Ne hagyd, hogy a jelenlegi kételyeid elhomályosítsák a múltbeli sikereidet. Mert ha egyszer már sikerült, akkor most is sikerülhet. Csak emlékeztesd magad arra, hogy benned van az erő – mindig is benned volt.
3. Hinned a kezdeti motivációdban – amikor nem magadban, hanem az okodban hiszel.
Volt már olyan, hogy nem bíztál a saját képességeidben? Hogy ott álltál egy kihívás előtt, és azt gondoltad: „Nem vagyok elég jó, nem fog sikerülni”? Ilyenkor könnyű elveszíteni a hitedet önmagadban. De van valami, amiben akkor is hihetsz, amikor a saját erődben kételkedsz: a motivációd.
A motiváció az a belső hajtóerő, ami miatt egyáltalán elindultál ezen az úton. Az ok, amiért reggel felkelsz, amiért dolgozol, amiért áldozatokat hozol. Lehet, hogy most éppen nem érzed magad elég erősnek. Lehet, hogy kételkedsz a képességeidben. De ha tudod, miért csinálod, akkor még a legnehezebb pillanatokban is lesz mihez visszanyúlnod.
Képzeld el, hogy egy hegyet akarsz megmászni. Már hosszú ideje úton vagy, de egyre meredekebb az ösvény, és kezded érezni, hogy fáradsz. A lábad remeg, a levegő egyre ritkább, és azon gondolkodsz: „Miért is csinálom ezt? Talán jobb lenne visszafordulni.” A csúcstól még messze vagy, és hirtelen úgy érzed, hogy nincs erőd folytatni.
De ekkor eszedbe jut az oka, amiért egyáltalán elindultál. Lehet, hogy bizonyítani akartál magadnak. Lehet, hogy valaki azt mondta neked, hogy úgysem fog sikerülni. Vagy egyszerűen csak tudni akarod, milyen érzés ott állni a csúcson, és látni a világot egy teljesen új nézőpontból.
Emlékezteted magad arra, hogy miért kezdted el – és ez az, ami segít továbbmenni, még akkor is, ha most úgy érzed, elfogyott az erőd.
A motivációd ugyanilyen. Még ha nem is bízol magadban, bízhatsz abban, amiért elindultál ezen az úton.
Ezért ha úgy érzed, hogy kezdesz elveszni a kételyekben, tedd fel magadnak a kérdést: „Miért csinálom ezt?” Mit jelent ez neked? Hogyan változtatja meg az életedet vagy mások életét? Mi az az érték, ami miatt érdemes folytatnod?
Ha megtalálod ezt a mélyebb okot, akkor nem kell mindig a saját képességeidben hinned – elég, ha a célodban hiszel. Mert ha az elég fontos számodra, akkor még a legnehezebb időkben is segíteni fog átlendülni a kétségeken.
A belső motivációd az iránytűd – ha mindig tudod, merre akarsz menni, akkor könnyebb lesz kitartani, még akkor is, ha néha bizonytalannak érzed magad.
4. Észérvekkel bizonyítsd be magadnak, hogy képes vagy rá.
Sokan azt gondolják, hogy a hit önmagukban egyszerűen csak megjelenik. Mintha egyik nap felébrednének, és hirtelen minden kétely eltűnne, minden bizonytalanság szertefoszlana, és végre teljes magabiztossággal mondhatnák: „Én ezt meg tudom csinálni.” De az önbizalom nem így működik. Nem elég csak mondani magadnak, hogy képes vagy rá – látnod is kell.
Képzeld el, hogy valaki azt mondja neked: „A vállalkozók, nem tudnak éjszaka aludni.” Hiszel neki? Talán igen, talán nem. De mi van, ha ezt egy tudományos kutatás is alátámasztja? Ha tényekkel bizonyítják? Akkor már sokkal könnyebben elhiszed, igaz?
Pontosan így működik az önmagadba vetett hit is. Ha el akarsz hinni valamit magadról, szükséged van bizonyítékra. És ezt a bizonyítékot saját magadnak kell megadnod.
Hogyan teheted meg? Állíts fel egy kihívást magadnak. Nem kell, hogy nagy legyen. Nem kell, hogy mások is elismerjék. Csak valami, amit eddig még nem csináltál meg, amit senki nem vár el tőled – de te megcsinálod.
Talán egy új szokás kialakítása. Talán egy apró cél teljesítése. A lényeg, hogy bizonyítsd be saját magadnak, hogy többre vagy képes, mint hinnéd. Mert ha egyszer sikerült valamit végigcsinálnod, akkor lesz egy bizonyítékod. És amikor legközelebb elbizonytalanodsz, visszanézhetsz erre, és azt mondhatod:
„Megcsináltam. Akkor most miért ne tudnám újra?”
Az önbizalom nem üres mondatokból épül fel, hanem a tapasztalatból, a bizonyított sikerekből. Minden apró lépés, minden kis győzelem azt mutatja, hogy igenis képes vagy rá. És ha elégszer bizonyítod be magadnak, akkor előbb-utóbb a kételyek is elhalványulnak.
Ne csak reméld, hogy egyszer majd elhiszed magadról. Adj magadnak okot arra, hogy ne legyen kérdés.
5. Vigyázz az önbeteljesítő próféciákra – amit keresel, azt fogod találni.
Volt már olyan, hogy elhitted magadról, hogy valamiben nem vagy elég jó, és végül pontosan ezt igazolták vissza a tapasztalataid? Mintha minden körülmény azt mutatta volna, hogy tényleg nem vagy képes rá. Ez nem véletlen.
Az agyad hajlamos arra, hogy azt lássa, amit keres. Ha elkezdesz kételkedni magadban, akkor minden apró jel azt fogja igazolni, hogy valóban igazad van.
Képzeld el, hogy veszel egy új cipőt, ami szerinted egy kicsit furán áll rajtad. Mielőtt kilépsz az utcára, már az jár a fejedben, hogy mások biztosan észre fogják venni és megjegyzéseket fognak tenni róla.
Ezért amikor valaki rád néz, rögtön azt gondolod: „Na tessék, biztos a cipőmet nézi.” Pedig lehet, hogy csak véletlenül rád tévedt a tekintete. Te viszont már eleve úgy álltál hozzá, hogy az emberek észre fogják venni, és így minden apró reakciót ennek a megerősítésére használsz.
Pontosan így működik az önbeteljesítő prófécia is, amikor magadról alkotsz egy negatív véleményt. Ha elhiszed, hogy nem vagy elég jó, akkor minden kudarcod, minden hiba, minden apró negatív visszajelzés megerősíti benned ezt a hiedelmet. Ugyanakkor a sikereket és a pozitív dolgokat észre sem veszed. Nem azért, mert nincsenek ott – hanem mert az agyad egyszerűen nem erre fókuszál.
Ezért amikor azt érzed, hogy minden összeesküdött ellened, hogy senki nem hisz benned, és hogy úgysem fog sikerülni – állj meg egy pillanatra. Biztos, hogy ez a valóság, vagy csak az agyad játszik veled?
Ha keresed azokat a dolgokat, amelyek alátámasztják a félelmeidet, mindig találni fogsz valamit. De ugyanígy, ha keresed azokat a bizonyítékokat, amelyek azt mutatják, hogy igenis képes vagy rá, akkor azokat is megtalálod.
Ne hagyd, hogy a kételyeid irányítsák azt, amit észreveszel a világból. Mert a valóság nem csak abból áll, amit a félelmeid mutatnak neked – hanem abból is, amit a lehetőségeid. Csak rajtad múlik, hogy mit keresel.